Rast zubića je jako nezgodan period za bebu. Ne samo za bebu već i za mamu koja je doji. Često se dešava da u to vreme beba počne da grize mamu za vreme podoja ili da žvaće bradavicu. Pošto su desni u vreme pre nicanja zubića otečene, crvene i bole beba pokušava na sve načine da ublaži svoju muku. Zbog toga se dešava da počne drugačije da prihvata dojku i da ponovo dođe do stvaranja ranica na bradavicama. Ono što je najbolje je da kada primetite da beba ima ovaj problem jednostavno odete sa bebom do dečijeg stomatologa (zubara). Nije potrebno da beba ima zube koji su izasli za ovakvu posetu. Stomatolog će vas najbolje posavetovati da li je potrebno uzeti neki od preparata kojih ima po apotekama i koji konkretno odgovara vašoj bebi ili ne. Ovi preparati služe da se bebi smanji iritacija desni, otok, svrab i bol.
Šta sada…
U trenutki kada beba ugrize majku to je znak da nije dovoljno dobro namestena na dojku. Pravi položaj usta na dojci je kada je bradavica duboko u bebinim ustima. Prva reakcija mame na ujed je da bebi istrgne dojku iz usta ali pazite jer to može da nanese veću štetu od samog ugriza. Pokušajte da budete smireni koliko god je moguće. Pokušajte ako je ikako moguće da u takvom trenutku umesto da bebu skinete sa dojke pokret bude na suprotnu stranu, prema sebi. Primicanjem što blize sebi dojka ce zatvoriti bebin nosić i bebina reakcija je otvaranje usta da udahne vazduh. Na ovaj način će beba da ispusti dojku iz usta. Bebe su jako osetljive na i najmanji nedostatak vazduha u smislu reagovanja. Neke mame na ujed reaguju tako što prstom zapuše bebin nosic da bi beba zinula i ispustila dojku.
Sta raditi ako beba često grize majku?
Posvetite bebi punu pažnju za vreme podoja. Kontakt očima i mamina paznja ce odvratiti bebu od grickanja ali će dati mami vremena da prepozna trenutke kada beba postaje manje zainteresovana za sisanje i kada se povećava šansa za novi ugriz.
Naučite da prepoznate kraj podoja. Većina ugriza se dešava na samom kraju podoja.
Ne terajte bebu da sisa. Ukoliko se beba koprca, prevrće ili gura mamu od sebe to je siguran znak da beba nije gladna i da nema potrebe da joj se nudi dojka.
Obratite posebnu pažnju na zauzimanje dobrog položaja za dojenje kao i na način kako beba prihvata dojku. Ukoliko se udobno namestite i potrudite da beba lepo prihvati dojku ustima mnogo su manje šanse da ce pokušati da vas ugrize. Ukoliko imate veće dojke potrudite se da ih pridržavate odozdo sa slobodnom rukom da bi beba mogla što bolje da prihvati dojku.
Ukoliko je beba zaspala nežno je skinite sa dojke. Ugurajte nežno vrh svog prsta u ugao bebinih usta. Na ovaj način popustice vakum u bebinim ustima i što je jos važnije ukoliko beba u snu pokuša da zadrži dojku u ustima gricnuće mamin prst a ne bradavicu sto je neuporedivo manje bolno.
Održavajte vašu količinu mleka obilnom. U prvih šest meseci mamino mleko je osnovna hrana za svaku bebu. Dešava se ako se kod mame smanjila količina mleka da beba hoće da počne i zbog toga da grize mada retko. Uvođenje druge hrane ili flašice sa vodom ili sokom moze da utiče na smanjenje količine mleka u dojkama.
Neka dojenje bude ugodno, opušteno i prijatno vreme posvećeno bebi. Neke bebe su osetljive i osećaju svaku maminu uznemirenost zato pokušajte koliko je to moguće da se opustite za vreme dojenja. To će pomoći vašem telu da mleko lakše krene. Pustite prijatnu muziku, udahnite duboko i ako treba legnite sa bebom u blago zamračenu prostoriju bez previse svetla.
Pohvalite bebu onda kada vas ne grize. Pozitivne reči kao sto su: divna bebo mamina, dobra devojčice…, kao i osmeh, dodir, poljubac… sve to predstavlja nežan nacin da se beba nauči da mama ceni vreme provedeno sa svojom bebom. Sva ta pažnja utice pozitino na bebino ponašanje za vreme podoja.
Ako je beba uporna i i dalje grize… šta onda?
Ukoliko je beba uporna i ne pomaže metoda primicanja bebe na bliže na dojku kao ni zatvaranje nosića pokušajte onda drugačije:
- Prekinite podoj bebi je mozda interesantna vaša reakcija na ujed. Prekidom podoja neće doći u iskušenje da ugriz odmah ponovi.
- Ponudite bebi odgovarajucu igračku (grickalicu) da nju grize. Ponudite je odmah nakon ujeda ili ukoliko je do ujeda zamalo došlo. Na ovaj način bebi dajete signal da ne treba da grize maminu dojku vec igračku.
- Spustite bebu u krevetac ili gde je već sigurna (pod, ogradica…) Ukoliko želite mozete i na ovaj način dati bebi do znanja da svaki ružan postupak (poput ugriza majke koju to boli) automatski dovodi do posledice. Posle par trenutaka uzmite bebu ponovo da nastavite sa podojem.
- Držite svoj prst blizu ugla usna bebe dok sisa jer neke bebe vole da drze dojku u ustima čak i kada okreću glavu u stranu privučeni nečim (najšešće zvukom). Na ovaj način ukoliko beba pođe da okrene glavu u stranu i povredi maminu dojku pokret će prouzrokovati ispadanje dojke iz bebinih usta. Vrlo brzo će beba povezati da naglim okretanjem glave gubi dojku iz usta i posledica svega će biti to da će se potruditi da ostane skoncentrisana na sisanje a ne na okolinu.
Nijedna beba ne grize mamu iz zle namere. Bebi rastu zubići i ona mora da nauči da sisa sa njima, a to se uglavnom nauči probanjem i greškama, tačnije ispravljanjem grešaka.
SAVET PLUS: Ukoliko stomatolog utvrdi da je potrebno da bebi nanosite neki od gelova ya smirenje upale i bola obavezno pročitajte uputstvo o toke koliko često se gel nanosi i stavljajte ga pre podoja da bi bebi “utrnule” desni jer će tada mnogo bolje da sisa. Ukoliko ne koristite gel pokusajte bebi da rashladite desni pred podoj. Zapamtite da je osnova negriženja dobar položaj na dojci!
Tereza Miljković vr. savetnica za dojenje urednica sajta www.superbeba.com
Podeli:
- Klikom podijelite na Facebooku(Otvara se u novom prozoru)
- Klikni za dijeljenje na WhatsAppu(Otvara se u novom prozoru)
- Podijeli na Twitteru (Otvara se u novom prozoru)
- Podijeli na LinkedInu(Otvara se u novom prozoru)
- Klikni za dijeljenje na Telegramu(Otvara se u novom prozoru)
- Kliknite kako bi podijelili na Skype-u(Otvara se u novom prozoru)
- Click to email a link to a friend(Otvara se u novom prozoru)
- Klikni za ispis(Otvara se u novom prozoru)
Kako izleciti ujed na bradavicu,rana je otvorena,velicine dva zubica,sa donje strane bradavice,prilikom dojenja rana se ponovo otvori i boli
Poštovana Anica,
Hvala Vam na interesovanju za dojenje i povjerenju da se javite Centru za podršku dojenju. Dojenje i sve što ima veze sa njim je ozbiljna tema te joj se tako mora i pristupiti. Svaki problem se mora adekvatno sagledati i dati savjet.
Imate dvije opcije pa sami izaberite, da li želite godišnje članstvo ili jednokratnu konsultaciju
Godišnje članstvo:
Uz članstvo imate pravo na godinu dana konsultacija, prema svojim potrebama i povremeno popuste na druge usluge u odnosu na neregistrovane članove.
Detalji o tipovima članarine su na linku ispod:
https://superbeba.com/2018/01/09/clanarina-moja-podrska-dojenju/
Jedna konsultacija (bez članstva):
https://superbeba.com/product/konsultacija-podrska-dojenju/
A na ovom linku imate detalje kako se popunjava obrazac na sajtu:
https://superbeba.com/kako-izvrsiti-uplatu-preko-sajta/
srdačan pozdrav