Izvor: blic.rs
Kašalj je najčešći razlog zbog kojeg roditelji decu vode lekaru. Najčešči uzrok su većinom prehlade: do njih dolazi kad se sluznica grla upali pri čemu nastaje više sluzi koje organizam pokušava da se oslobodi. Sirupi koji otapaju sluz, nežno kuckanje po leđima i inhaliranje vrućom kupkom mogu da budu od pomoći. Vlaženje disajnih putevaInhaliranje vrućom parom i topli napici pomažu. Prostoriju je potrebno ovlažiti mokrim peškirima koji će se staviti na radijator ili na stalak za sušenje veša. Disanje se olakšava tako što se u krevetu gornji deo tela stavi u povišeni položaj. Hroničan kašaljPosle šest nedelja kašalj postaje hroničan. Ponekad iza toga stoje ozbiljniji razlozi kao na primer astma, strano telo u disajnim putevima, ili upala sinusa. Hronični kašalj se pretvara u stalnu infekciju.
Česte infekcije Dete je često prehlađeno, jedna faza kašalja neprimetno prelazi u drugu. Usput, dvanaest infekcija u godini spada u normalan slučaj! Do stalnog kašlja dolazi kad se kašalj od prebrođene prehlade pretvori u iritirajući kašalj. Do toga dolazi kad receptori kašlja, tj. sluznica disajnih puteva zbog prehlade postaje izuzetno osetljiva. Iritirajući kašalj Sirupi protiv kašlja koji sadrže clobutinol, pentoxyverin ili dextomethorphan deluju smirujuće na kašalj. Iako većina može da se dobije bez recepta u apoteci, preporučuje se savetovanje sa lekarom pre nego što se oni daju detetu. Isključivo na lekarski recept mogu da se dobiju jaki sirupi protiv kašlja. Eterična ulja za inhaliranje i za utrljavanje su nepotrebna jer iritiraju kožu i sluznicu i mogu da izazovu alergijske reakcije.
Kada kod lekara Kod malih beba i male dece u svakom slučaju je potrebna pomoć lekara jer se bronhije kod njih lako zapuše. Osim toga, maloj deci je teško da oslobode disajne puteve iskašljavanjem jer za to nemaju snage. Kod lekara morate da odvedete i dete koje je vrlo slabo, ima visoku temperaturu, teško diše i dalje kašlje iako je prehlada pre nekog vremena prošla.