Kako koristiti flašicu, a ne ugroziti dojenje? 2. dio

Ovaj tekst nije napisan kako bi ohrabrivao majke koje doje da koriste flašicu, već sa ciljem da ih nauči  kako je koristiti ako je to neophodno, a da ne ugroze nastavak dojenja. Prije svega savjeti se odnose na  privremenu upotrebu flašice/bočice/boce.

Nadam se da ste pročitali prvi dio teksta jer je jako važan za razumjevanje ovog dijela. Ako ga niste pročitali odvojite vrijeme za njega pa e vratite ovdje. Evo linka prvog dijela:

Kako koristiti flašicu, a ne ugroziti dojenje? 1. dio

Prije nekoliko godina, na jednoj od radionica o dojenju koja je održana u Beogradu, nametnula se i tema korišćenja flašica uz dojenje. Još tada sam rekla nešto što mi je nekako došlo samo po sebi, a što je u stvari suština problema kada se radi o davanju mleka na flašicu.

Jedna od mama je pomenula određeni brend flašice koji je kupila jer joj je rečeno da baš taj model flašice neće ometati dojenje, jer simulira podoj, da je isto kao da dijete sisa. Koji marketinški trik. Flašica koja je isto što i dojenje! Nonsens, što bi rekla moja poznanica. Flašica je sama po sebi tako konstruisana da olakšava i pojednostavljuje dolazak do mlijeka, što bebe vrlo brzo osjete. One (bebe) nažalost ne znaju šta je bolje za njih pa lako posežu za lakšim rješenjem. Bebama je bitno da napune stomačić, pa ako može lakše i jednostavnije onda zašto da ne. Dojka je zahtjevnija pa je vrlo brzo odbijaju. 

Osnovna razlika između hranjenja na flašicu i podoja je ritam hranjenja tj kojom brzinom i ritmom mlijeko dolazi do bebe, a o sastavu mlijeka ne želim ni da pričam jer o tome imate ovde: Sastav majčinog mlijeka Da napomenem još jednom: KADA i AKO postoji razlog da se preskoče podoji ili da se dopune, uvijek na prvom mjestu to treba raditi majčinim mlijekom. Ukoliko nemate dovoljno da date cijeli obrok svog mlijeka, bolje je i dio obroka da bude vaše mlijeko nego da ga ne dajete ni malo.

O detaljima, količinama davanja dodataka, kako i kada ih davati i kako se vratiti na dojenje bez njih (ako je moguće) najbolje je da razgovarate direktno sa edukovanom savjetnicom.

Što sam ja to tada izgovorila, pojašnjavajući zašto flašica ne može biti isto što i podoj: RITAM HRANJENJA JE POTPUNO RAZLIČIT. Problem koji pravi flašica je ritam u kom dijete dolazi do mlijeka! O tome sam detaljno pisala u prvom dijelu i baš zato je bitno da ga pročitate. (imate link na početku ovog teksta)

Kako da hranjenje flašicom bude što sličnije ritmu podoja kako ga ne bi ugrozilo?

Hranjenje na flašicu treba što bolje imitirati podoj. Podoj ima svoj ritam…

Koje su to dobrobiti ritmičnog hranjenja bebe kada se koristi flašica? Kada bebu hranite u ritmu podoja:

  • Beba je ona koja kontroliše količinu hrane koju dobija
  • Beba određuje ritam dolaska do mlijeka, a ne osoba koja je hrani
  • Sprečava se prejedanje
  • Beba se uči da osjeti kada je sita
  • Smanjuje se uznemirenost zbog grčića poslije hranjenja
  • Olakšava se vraćanje sa flašice na dojku (ukoliko ste u fazi da se vraćate na dojenje, tj ne radi se samo o dodavanju dodatka već o prelasku sa flašice na dojenje)
  • Popravlja se bebina koordinacija ruke i oka
  • Povećava se komunikacija i povezanost između majke i djeteta jer ovakav način hranjenja simulira podoj, majka je fokusiranija na potrebe djeteta i prati njegove signale

Kako izabrati flašicu?

Kako bi se bebi olakšao pelazak na dojku poželjno je da probate ovako. Koristite:

  • flašicu čiju cuclu će dijete pravilno staviti/primiti u usta, što sličnije položaju na dojci (obe usne okrenute ka vani, imate sliku dolje niže u tekstu)
  • cucla sa najmanjim otvorom kako bi mlieko išlo sporije i dijete moralo malo više da se potrudi da radi mišićima vilice i jezika da dođe do mleka
  • cucla koja je “spljoštena” i dugačka, kako bi “legla” što dublje u bebina usta, kao prava bradavica
  • mekana cucla, što je materijal cucle mekši biće približniji bradavici dojke koja je u ustima bebe uvek mekana izdužena

Kako koristiti flašicu, a da se koristi u ritmu podoja?

U situaciji kada se dijete hrani isključivo flašicom, a želite da se vratite na dojenje, krenite da praktikujete sljedeće:

  • Ne žurite sa hranjenjem ali nemojte ni previše čekati (jer sat tako kaže)
Podignite bebu, smirite je pa ponudite obrok

Za razliku od beba na adaptiranom mlijeku kod kojih se zna tačan raspored hranjenja, količina mlijeka itd… Bebe koje su na majčinom mlijeku imau svoj ritam hranjenja. One najbolje osećaju kada su i koliko gladne i to treba poštovati. Sačekajte da beba pokaže znake gladi. Možda ste ih već uočili kod svoje bebe. Kada su malene počinju okretati glavicu u stranu, mljackati, otvaraju usta… Počeće lagano da se oglašavaju… Ne čekajte jak plač, tada je dijete već jako uznemireno pa ga prvo treba smiriti, pa kada se malo umiri ponuditi hranu.

  • Najbolji položaj u kom možete hraniti bebu je “polusjedeći”. Ne da beba sama sjedi naravno, jer je za to previše rano, već neka bude u Vašem naručju ili krilu ali u što uspravnijem položaju. Pogledajte slike kako se drži manja beba:
Ne žurite, sačekajte da dijete jako otvori usta

Kod nešto većih beba to će biti sjedeći položaj u kom je flašica najvećim dijelom u horizontalnom položaju, a detalji slijede niže u tekstu.

Pravilno postavljena usta na cucli, kako bi dijete lakše prešlo na dojku (gornja usna bi mogla još malo da se okrene ka vani, kao što stoji donja)

Primjer na fotografiji ispod je kako NE treba držati bebu i primjer loše postavljenih usta bebe na flašici. Beba je previše u horizontalnom položaju, nema kontrolu nad količinom i ritmom izlaska mlijeka. Nema drugu opciju nego da pije i guta mlijeko. Položaj usta na cucli je previše zatvoren, beba drži samo vrh cucle.

  • Ne žurite da bebi što prije stavite flašicu u usta

Dodirnite bebinu donju usnu cuclom, nekoliko puta ako treba, sve dok dijete samo ne počne otvarati usta sve više i više, kako bi uzelo cuclu u usta. Obratite pažnju na to da se obje bebine usne namjeste široko u korjenu cucle kao da je na dojci, obje usne okrenute ka vani.

  • Spustite dno flašice u horizontalu

Na početku hranjenja cucla ne mora da ima u sebi mlijeko, dovoljno je svega malo. To će bebi podstaći prirodni refleks da krene sisati, vući, nakon toga krenite da podižete dno flašice da dobije mlijeko, jednako kao da je na dojci (aktivirala je refleks izlaska mleka). Obratite pažnju na gutanje. Na samom početku hranjenja neka proguta 15-20 puta, to je faza koja imitira refleks izlaska mlijeka. Faza u kojoj beba dobija dosta mlijeka, lagano, brzo i jednostavno, da utoli malo glad kako bi krenula sisati mirnije kroz fazu dva. Kanon tih 15-20 gutljaja dozvolite joj da malo zastane, da diše, bez mlijeka u cucli, pa polako pređite na fazu dva.

Faza dva

Faza dva u hranjenju bebe prirodno se javlja poslije refleksa izlaska mlijeka. Ona je mnogo smirenija i sporija. To je faza koja je nedostajala flašici i njen nedostatak je taj koji pravi problem da dijete ne želi  vratiti se dojenju.

Za bebe koje sisaju normalno je da nakon refleksa izlaska mlijeka (Faza jedan), nakon tih 15-20 gutljaja promjene ritam. Dozvolite isto to i bebi koja dobija flašicu. Dajte vremena da se odmori, spustite flašicu u horizontalni položaj, bez vađenja cucle iz djetetovih usta. Neka malo stane, diše, pa kada primjetite da vuče iz cucle tada nježno podignite flašicu da se mlijeko slije u cuclu, da može povući nekoliko puta i progutati, ponovo spustite flašicu da mlijeko ne ide, dajte vremena djetetu za onu prirodnu pauzu kada čeka da se mlijeko slije niže u dojku…

Ukoliko ste flašicu koristili duži vremenski period tada očekujte da ćete trebati naučiti dijete na ove pauze. Nećete djetetu uskraćivati hranu, samo ćete je učiti malo drugačijem ritmu dobijanja mlijeka, onom prirodnijem, kao da sisa.

Ako se beba odbija od flašice, gura je jezikom van usta ili vraća mlijeko onda izvucite flašicu iz usta, ako treba podignite dijete da podrigne pa ponudite nastavak. U nastavku se i dalje držite ritma davanja sa pauzama.

Kako nastaviti dalje?

  • Menjajte strane kako držite dijete

Svako hranjenje mijenjajte položaj kaoo da dijete sisa. Jedno hranjenje na jednoj strani, naredno na drugoj strani. Tako će lakše prihvatiti i promjenu položaja na dojci. Ovakve promjene su dobre kako bi dijete naučilo da se hrani i na jednoj i na drugoj strani i lakše prihvatilo dojku i mijenjanje strana.

  • Ne požurujte hranjenje

Kao i kod podoja, djetetu je potrebno vrijeme da završi hranjenje. Najčešće hranjenje traje 10-20 minuta, polako, bez žurbe, a najvažnije je pratiti dijete i vidjeti kada je samo odredilo da je kraj. Kada pratite dijete, bez žurbe, na taj način učite dijete da prepozna kada je sito i da samo pokaže da ne želi više. Izbacivanje cucle, spavanje ili nevoljno sisanje je znak da je dijete sito.

Nikada ne forsirajte dijete da mora popiti sve što ste pripremili! Ukoliko konstantno ostaje mlijeka onda jednostavno pri narednom hranjenju napravite manje. Češća hranjenja sa manjom količnom mlijeka su takođe karakteristika podoja, zato nemojte da brinete. Prosječan dnevni unos majčinog mlijeka za bebe do punih 6. mjeseci starosti, a koje unose samo majčino mlijeko (za starije od mjesec dana) je oko 750ml mlijeka u 24 sata (570-900ml na dan).

Što se tiče adaptiranog mlijeka za to imate tabelu na pakovanju, mada očekujte da će dijete koje se hrani prema svom ritmu, na gore opisan način, početi uzimati manje količine ali češće. Sve je to odlična priprema za dojenje bez flašice.

Tereza Kiš
vaša savjetnica za dojenje
urednica sajta Super beba


Potrebna Vam je pomoć savjetnice? Kliknite za više informacija

Podjeli:

Odgovori

error: Content is protected !!