Kompresije dojke se rade u raznim situacijama, a posebno su korisne:
- kod beba koje su pospana pa ne sisaju aktivno kao i
- kod djece koja se bune jer im mleko ne ide onako jako kao na početku podoja ili na flašicu ukoliko je koriste iz nekog razloga.
Sa kompresijama se kreće u momentu kada djete više ne guta lijepo i buni se jer mlijeko ne ide kako treba.
Slobodnom rukom obuhvatite dojku, palac sa jedne strane, a ostali prsti sa druge. Lagano masirajte palcom i istiskujte mlijeko ka djetetovim ustima sasvim lagano i to ISKLJUČIVO KADA djete vuče. Ne radite kompresije kada je djete neaktivno, tj kada samo drži dojku i ne sisa ni malo. Ono mora povezati svoju aktivnost (sisanje) sa dolaskom do mlijeka.
Djete će tako lakše doći do mlijeka i nastaviće mirnije da sisa. Zapamtite kada dete vuče i vi lagano masirajte i gurajte mlijeko ka ustima, kada djete stane stanete i vi. Možda će nastaviti jedno vrijeme samo da sisa pa nema potrebe da stalno radite kompresije, one su pomoćno sredstvo.
Kada se djete zadovolji na toj dojci i kompresije ne pomažu više podignite ga da podrigne i nastavite ako ima potrebe podoj na drugpj dojci. Prvo ćete dojiti bez kompresija kao i uvijek, a nakon toga ako ima potrebe i na njoj primjenite isti sistem.
Evo kako to izgleda u praksi:
Snimak: dr Jack Newman
A ovdje možete da vidite kako kompresije radi sama beba, bez mamine pomoći:
https://www.youtube.com/watch?v=LT0Wkg_J1Sw
Više detalja o pospanim bebama i dojenju pročitajte u ovom tekstu: Sisanje – pospana beba
[wp_ad_camp_1]
Potrebna Vam je pomoć savetnice? Kliknite za više informacija