Mastitis je termin koji se koristi za sve upale koje se desavaju u dojkama bez obzira da li majka ima temperaturu manju ili veću i bez obzira da li se radi o bakteriskoj infekciji ili ne. „Itis“ je nastavak za upalni proces.
Kada se kod majke koja doji pojavi mastitis ona najčešće oseća malaksalost, bol i malu temperaturu. Uz svoju muku majke obično jako brinu i o svojoj bebi. Šta i kako dalje… Zabrinutost za nastavak dojenja se povećava. Ova zabrinutost je nepotrebna jer se baš nastavkom dojenja može pomoći da se što pre izleči mastitis.
Ukoliko majka dojilja primeti osetljivu tačku u dojci, crvenilo, bolni čvorić, a nema temperaturu najverovatniji uzrok je začepljen mlečni kanal. Ovo znači da mleko ne uspeva slobodno da teče kroz njega. Dolazi do nagomilavanja mleka u kanalu i to izaziva upalu okolnog tkiva. Ovo se obično dešava samo u jednoj dojci.
[wp_ad_camp_1]
Ukoliko se uz bolno mesto (čvorić) pojave groznica i/ili simptomi poput gripa (malaksalost, bol) onda postoji mogućnost da je došlo do bakteriske infekcije dojke, iako je jako tesko odrediti da li je uzrok bakterija ili jednostavno temperatura prisutna zbog upalnog procesa. Može se desiti i pojava mučnine i povraćanja.
Sledeći simptomi ukazuju na bakterisku infekciju dojke. Ukoliko ih majka ima potrebno je da kontaktira svog lekara radi dobijanja adekvatne terapije:
- Naprslina (ragada) na bradavici sa znacima infekcije
- Gnoj i krv u mleku
- Crvene linije na koži dojke
- Iznenadni i jaki simptomi kojima ne može da se pronađe uzrok
Kako napraviti razliku izmedju zacepljenog kanala i infekcije dojke…
Začepljen kanal:
- Pojavljuje se postepeno
- Može da menja poziciju
- Majka oseća nimalo ili malo toplote u tom području
- Bol je lagan i lokalizovan
- Majka se oseća relativno dobro i
- Njena temperatura ne prelazi 38.4 C
Kod infekcije dojke:
- Pojavljuje se iznenada
- Lokalizovana je
- Dojka je crvena, vruća i otečena
- Bol je jak i lokalizovan
- Majka ima simptome slične gripu
- Temperatura je veća od 38.4 C
I pored infekcije majka mora da nastavi da doji bebu. Mastitis će olakšati nežna masaža, često dojenje i odmor.
[wp_ad_camp_1]
Šta možete da uradite kada primetite ove probleme:
Osnovno: Nastavak dojenja. Prekidanje dojenja može samo da pogorša stanje!
- Obavezno proverite kako dete uzima dojku tj položaje tela i položaj detetovih usta na dojci
- Podoji moraju da budu česti
- Nudite prvo dojku koja ima problem kako bi dete jače vuklo iz nje zatim drugu kao dopunu
- Menjajte položaj za dojenje kako bi dete izvlačilo mleko sa svih strana
- Ako je dojka napeta i nakon podoja primenite izdajanje i hlađenje
- Topla obloga pre podoja
- Hladna obloga posle podoja
- Izbegavajte nošenje brushaltera
- Odmarajte
- Tražite pomoć oko kućnih poslova kako bi se lakše i brže oporavili
- Unosite dovoljno tečnosti
- Ishrana treba da vam bude redovna, raznovrsna i umerena
Nudite često bebi da sisa iz „obolele“ dojke. Poželjno je da se bebi ovakva dojka nudi bar na svaka dva sata, prvo ona pa onda „zdrava“ dojka. Česti podoji će pomoći da ne dođe do prepunjenosti bolne dojke.
Raskomodite tesne gornje delove garderobe, pogotovo brushalter. Ukoliko vam to ne predstavlja problem, budite par dana bez brushaltera ili nosite brushalter koji je za broj veći. Bilo bi dobro da probate i neki drugaciji model od uobičajnog kog uvek nosite. Možda vam ne odgovara onaj koji nosite jer vrši pritisak na dojku i zbog njega dolazi do zastoja mleka na određenom mestu.
Proverite položaj bebe dok sisa. Obratite pažnju kako je beba postavljena na dojku. Potrebno je da široko otvori usta pre nego što prihvati dojku i da veći deo areole (tamnog dela oko bradavice) bude u njenim ustima. Dobar položaj će pomoći bebi da pri svakom podoju efikasno izvuče maksimum mleka iz svih delova dojke.
Različiti položaji za dojenje. Eksperimentišite sa različitim položajma za dojenje da bi beba pronašla najefikasnji za rešenje nastalog problema.
Odmor. Mastitis može da bude prvi znak da majka pokušava da radi više nego što je preporučljivo. Odmaranje je jako bitno za majke koje doje. Pokušajte da se odmarate uvek kada i beba i da ste manje na nogama nego obično. Izbacite iz svog rasporeda na neko vreme sve one akivnosti koje su trenutno višak.
Opet mastitis! Šta kada se mastitis ponovo vrati?
Tereza Miljković
vr. savetnica za dojenje
urednica sajta www.superbeba.com
Potrebna Vam je pomoć savetnice? Kliknite za više informacija