„I mene je tata tukao, pa sam postao ministar”, rečenica je koja možda najbolje ilustruje odnos koji roditelji u Srbiji imaju prema fizičkom kažnjavanju dece.
Istraživanje, koje je sprovedeno na uzorku od 10.000 domaćinstava u Srbiji, pokazalo je da svako drugo dete dobija batine i da 62 odsto mališana trpi psihičko nasilje, istakli su psiholozi, sociolozi, pravnici i kreatori državne politike na jučerašnjem okruglom stolu o fizičkom kažnjavanju dece, koji je organizovao zaštitnik prava građana.
Iako većina naših roditelja veruje da je batina iz raja izašla, suroviji i nasilniji oblici kažnjavanja prisutniji su u seoskim domaćinstvima, a roditelji za nijansu oštrije „disciplinuju” dečake, istakla je Katlin Brašić iz Unicefa.
Dr Žarko Trebješanin, psiholog i autor knjige „Predstava o detetu u srpskoj kulturi”, istakao je da se u srpskoj patrijarhalnoj kulturi pod vaspitanjem podrazumeva – kažnjavanje, kao i da većina roditelja živi u ubeđenju da je kazna neophodno vaspitno sredstvo koje služi da dete postane „dobar čovek”.
„Dobro dete je u simboličnom rečniku našeg naroda sinonim za – poslušno dete, a poslušno dete se ’dobija’ kažnjavanjem. Naši roditelji veruju da je dete ’po prirodi’ rđavo, nerazumno i neodgovorno i da ono može postati ’dobro’ odnosno – poslušno, mirno, uredno, razumno i odgovorno, samo pod pritiskom pretnji i batina. A ako pretnje ne pomognu, roditelji pokazuju visok stepen ’maštovitosti’ u kažnjavanju, počev od šamaranja, batinanja, pa sve do izbacivanja iz kuće.
Mnoga sociološka istraživanja govore da je čak 90 odsto roditelja u Srbiji sklono fizičkom kažnjavanju dece, a 40 odsto njih na izrazito grub način ’disciplinuje’ mališane. Kulturološki posmatrano, u svakom narodu koji neguje ratnički duh prisutno je fizičko kažnjavanje dece, a provereni psihološki recept za vaspitanje agresivnih odraslih osoba glasi – tucite ih dok su mali”, upozorio je dr Žarko Trebješanin.
Predstavljajući nacionalnu strategiju za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Ljiljana Lučić istakla je da je ovaj dokument ima za cilj da svakom detetu obezbedi odrastanje u bezbednom okruženju i da podigne društvenu svest o štetnosti nasilja.