Ja sam od samog početka odlučila da želim da dojim svoje blizance i čitajući iskustva drugih majki blizanaca mislila sam da mi neće biti naporno jer mi je i inače organizacija jača strana.
Medjutim, neiskustvo i uticaj okoline doprineli su uvođenju dohrane.
Najteži trenutak je kada su obe bebe gladne u isto vreme. Nije lako namestiti ih da doje u isto vreme. Iako sam imala jastuk za dojenje, bilo je vrlo teško.
U samom početku sam i mogla da ih podojim na jastuku ali kako su rasli, čim bi ih približila da zajedno doje počeli bi da plaču. Hteli su da sisaju odvojeno. Takođe, čim bi počeli da plaču bilo ko prisutan u okruženju bi počeo sa spremanjem mleka i flašica, gotovo da mi nisu ni davali priliku da ih podojim, a ja sam popustila. To je bila moja greška.
[wp_ad_camp_1]
Ubrzo nakon porođaja sam ostala sama sa njima, tako da sam i morala da im dam flašicu kada bi obojica bili gladni u isto vreme.
I pored svega toga, dojila sam ih. Održavala mleko kombinovanjem izmlazavanja i dojenja kada bi samo jedna beba bila budna, jer čim bih jednog uzela da dojim i drugi bi tražio.
Sada imaju skoro punih 4 meseca, i dalje ih dojim.
Mislim da je kombinacija dohrane i dojenja najbolja za mame blizanaca, jer je zaista nekad fizički nemoguće dojiti ih oboje. Ja čak i imam pomoć, tako da nemam obaveza oko kućnih poslova ali je i dalje teško kada je u pitanju dojenje.
Tako da priču mama blizanaca koje isključivo doje, uzimam sa zadrškom. To je moje iskreno mišljenje.
Imam jastuk gnezdo i dobro me je služio tokom trudnoće ali ga ne bih preporučila za dojenje jer je previše mekan pa bebe lako skliznu. Dojila sam ih na njemu kada si bili samo baš mali. Mislim da je najbolji onaj čvrst jastuk.
M.M.
Ovaj tekst je deo serijala o ličnim iskustvima žena koje su rodile blizance i manje ili više uspešno ih dojile. Na uspeh dojenja uticalo je mnogo faktora. Neki od njih mogu da se spreče, prevaziđu, izbegnu. Nadam se da će ovaj serijal pomoći da se bolje razume dojenje blizanaca.